دی وان زیکس

محصول دی وان زیکس خوراک غنی شده جوجه یکروزه بوده که به صورت ژل گرانوله عرضه می‌شود. این محصول طی هفته اول زندگی جوجه‌ها از سینی‌های هچری، جعبه‌های حمل پرنده و ظرف غذای جوجه یکروزه در فارم قابل مصرف است. این محصول علاوه بر تامین آب و مواد مغذی مورد نیاز جوجه‌ها با کاهش PH دستگاه گوارش از رشد بسیاری از پاتوژن‌ها جلوگیری می‌کند.

ترکیبات

 • آب به صورت ژل گرانوله
 • قند
 • مواد مغذی و الکترولیت­‌ها
 • پروتئین

ویژگی ها

 • بدون محدودیت در مصرف
 • افزایش بازده فارم
 • خوش خوراک برای جوجه ­ها
 • عملکرد بهتر در کل دوره پرورش مخصوصا هفته ­ی اول ورود جوجه ­ها
 • کاهش تلفات هفته­ ی اول ورود پرنده به مزرعه
 • افزایش قدرت سیستم ایمنی مخاطی در جوجه­ ها
 • وزن­گیری و کیفیت بالاتر جوجه ­ها

اهمیت منابع غذایی و آب در روزهای ابتدایی جوجه‌­ها پس از هچ

تخم­ مرغ­‌های نطفه­دار پس از انتقال به هچری طی یک دوره­ی 24-48 ساعته از تخم مرغ­ها خارج می­شوند و تا هچ کامل جوجه­ها درب هچری باز نمی‌گردد. از طرف دیگر، جوجه­ها پس از هچ در جعبه قرار داده شده و به فارم ارسال می­گردند؛ بنابراین، محرومیت از آب و غذا در جوجه­ها ممکن است بین 24 تا 72 ساعت به طول بی­انجامد. در صورت انتقال جوجه­ها به مسیرهای طولانی­تر این زمان بیشتر خواهد بود. در این مدت جوجه­ها از منابع کیسه زرده استفاده می­کنند اما این مقدار بسیار محدود و ناکافی است. اسیدهای چرب موجود در زرده تخم­مرغ منبع تولید انرژی در دوران جنینی محسوب می­شود. در زمان هچ حدود یک گرم تری­گلیسیرید در زرده تخم مرغ وجود داشته که در نهایت 8-9 کیلوکالری انرژی قابل متابولیسم تولید می­کند در حالی که به طور متوسط در جوجه­های گوشتی (میانگین وزن 60 گرم) روازنه نیازمند 34 کیلو کالری انرژی نگهدارنده (maintenance) هستند. عدم تامین این میزان انرژی در روزهای ابتدایی به طور مستقیم بر کیفیت تولید و سود اقتصادی موثر است. دهیدراتاسیون پرنده در روزهای ابتدایی زندگی پرنده منجر به افزایش نرخ مرگ و میر، کاهش وزن، کاهش وزن­گیری روزانه، کاهش فشار خون و سرکوب سیستم ایمنی می­گردد.

سئوالات متداول

آیا منابع کیسه زرده در روز اول انرژی لازم را برای جوجه مهیا نمی کند؟

در زمان هچ حدود یک گرم تری­گلیسیرید در زرده تخم مرغ وجود داشته که در نهایت 8-9 کیلوکالری انرژی قابل متابولیسم تولید می­کند در حالی که به طور متوسط در جوجه­های گوشتی (میانگین وزن 60 گرم) روازنه نیازمند 34 کیلو کالری انرژی نگهدارنده (maintenance) هستند. عدم تامین این میزان انرژی در روزهای ابتدایی به طور مستقیم بر کیفیت تولید و سود اقتصادی موثر است. دهیدراتاسیون پرنده در روزهای ابتدایی زندگی پرنده منجر به افزایش نرخ مرگ و میر، کاهش وزن، کاهش وزن­گیری روزانه، کاهش فشار خون و سرکوب سیستم ایمنی می­گردد.

یا میزان Day One Zix  مورد نیاز در تمام شرایط یکسان می باشد؟

خیر عواملی مانند نژاد گوشتی، دمای بالای محیط و استرس بالای پرنده نیازمند مقادیر بالاتری از Day one zix هستند.

از آنجایی که این محصول به حالت ژلاتینی می باشد ، ایا کارتن های حمل جوجه را مرطوب نمی کند؟

این محصول تا دمای 30 کاملا جامد است و در 37 درجه کمی کارتن ممکن است مرطوب شود.

چه زمان بهترین زمان برای در اختیار گذاشتن Day One Zix  برای جوجه ها می باشد؟

قبل از اینکه به کامیون حمل منتقل شوند در جعبه ها قرار دهید. تقریبا برای هر 100 پرنده 125-62.5 میلی­لیتر از ژل کافی است.