FOSBAC

آنتی بیوتیک فوزباک یکی از قوی ترین آنتی بیوتیک های طیور است که توسط کمپانی آرژانتینی Bedson به منظور مصارف دامپزشکی تولید و عرضه می شود. فوزباک اصل ، آنتی بیوتیک طیور منحصر به فردی است که توسط بخش تحقیقات کمپانی بدسون و اختصاصاً برای مصارف دامپزشکی تولید و به دنیا عرضه می‌گردد. فوزباک حاوی 25% ماده موثره فسفومایسین کلسیم بوده که از مشتقات فسفونیک اسید می‌باشد و بعنوان یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف بر باکتری‌های گرم منفی و گرم مثبت موثر است. فسفومایسین به هیچ یک از گروه‌های آنتی بیوتیکی رایج تعلق نداشته و نیز دارای کوچک‌ترین مولکول آنتی بیوتیک شناخته شده می‌باشد.

 برای مشاهده ویژگی های فوزباک اصل اینجا کلیک کنید

ترکیبات :

فسفومايسين کلسیم ............... 25%

فروكتوز ....................... 18%

الكتروليت ................... 43%

مواد حاصل ................ 100%

موارد مصرف : به عنوان انتخاب اول در پيشگيري و درمان بيماري هاي: كلي باسيلوزيس،‌ آمفاليت(عفونت کیسه زرده)،‌ سالمونلوز،‌ کوریزاي عفوني،‌ پاستورلوز،‌ ليستريوز

گونه هدف : طیور

محصولات مرتبط :

آنتی بیوتیک فویباک اصل
اطلاعات مفید در مورد

آنتی بیوتیک فوزباک اصل

اثر سينرژيسمی حاصل از مواد تشكيل دهنده در تركيب فوزباك به گونه ایی موجب شده تا  كارائی آن از ساير تركيبات آنتی بيوتيكی موجود كاملاً‌ متمايز باشد. فوزباک اصل ترکیبی از ۲۵ %ماده موثره فسفومایسین کلسیم بوده که از مشتقات فسفونیک اسید می باشد و به عنوان یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف بر باکتری های گرم منفی و گرم مثبت موثر است.

فوزباک حاوي فروكتوز مي باشد كه يك كربوهيدرات طبيعی است و سه نقش عمده را در فرمول این دارو به عهده دارد كه عبارتند از:

 1. بين 6 تا 10 برابر تاثير و قدرت آنتی بيوتيكی فسفومايسين را افزايش مي دهد.
 2. امكان ايجاد مقاومت باکتری نسبت به فسفومايسين را غير ممكن مي نمايد.
 3. به عنوان منبع انرژی زاي طبيعی،‌ موجبات بهبود هضم و جذب مواد غذايی را فراهم می آورد و در نتیجه باعث افزايش ميزان وزن گیری می شود.

فوزباك حاوي طيفي از الكتروليت هاي ضروري مي باشد كه نقش بسيار مهمی در رفع کمبود آب در بدن پرنده ی بيمار ايفا می كند. این کمبود آب در پرنده ناشی از دفع آب و  الكتروليت هایی است که در اثر  استرس قلبي،‌ تب و اسهال،‌ با منشا باكتري هاي روده به وجود می آید.

خواص فارماكولوژيكی بي نظير

جذب فوق العاده فوزباك موجب شده 98 % این محصول  پس از مصرف در طول روده ها جذب شده و پس از يك و نيم ساعت به حداكثر غلظت پلاسمائي خود مي رسد. 3% بقيه به طور فعال در روده ها باقي مي ماند. حلاليت بسيار بالا در آب و همچنين وزن مولكولي بسيار كم فوزباك* موجب شده تا از نفوذپذيري بسيار بالايي برخوردار باشد. حتي در آبسه ها و ديگر نواحي که از خونرساني ضعيف است

بدون باقي مانده داروئي، 98% دارو بشكل فعال در 24 ساعت اوليه پس از مصرف،‌ از طريق كليه ها دفع شده و مابقي بدون هيچ باقي مانده قابل ملاحظه در خون،‌ ارگان ها و بافت ها،‌ پس از 48 ساعت بعدي دفع خواهد شد.

كاملاً‌ غير سمی

 فوزباك بيوترانسفورم پذير نيست،‌ بنابراين با پروتئين هاي پلاسما باند نشده و متابوليت هاي سمي ايجاد نمي كند.

سازگاری بي نظير

 تاكنون هيچ تداخل اثري مابين فوزباك* و ديگر داروهاي محلول در آب و يا ساير افزودني هاي خوراكي كه بطور معمول در تغذيه طيور و حيوانات اهلي استفاده مي شوند،‌ مشاهده نشده است.

اثرات سينرژيسمی قوی

هم افزایی بسیار خوبی بين فوزباك* و ديگر آنتي بيوتيك ها همچون،‌ فلورفنيكل،‌ تيامفنيكل،‌ اريترومايسين، آمپي سيلين،‌ جنتامايسين،‌ تري متوپريم و تابلوزين گزارش گرديده است.

عدم مقاومت دارويی

 از ابتداي عرضه فوزباك* توسط كمپاني بدسون به صنعت طيور در سرتاسر جهان،‌ مصرف آن همواره با دوز توصيه شده موثرترين نتايج را ارائه نموده است و هيچگونه تغييري در الگوي مقاومت باكتريايي آن رخ نداده است چنانچه كسب متوسط ميزان كارايي 99.5% در برابر 8445 سويه جدا شده توسط فوزباك،‌ ركوردي دست نيافتني در صنعت داروهاي طيور مي باشد.

 • دوز درمانی: 160 ميلی گرم فوزباك براي هر كيلو وزن زنده در روز به مدت 3 الي 5 روز متوالی
 • دوز استراتژيك: 80 ميلي گرم فوزباک براي هر كيلو وزن زنده در روز بمدت 5 الي 10 روز متوالی

نحوه محاسبه دوز مصرفی :

 • دوز زمانی: متوسط وزن پرنده در آخرين روز درمان (كيلوگرم) × تعداد × 0.08 = ميزان فوزباک  مصرفی در روز (گرم)
 • در دان مصرفی: متوسط وزن پرنده در آخرين روز درمان (كيلوگرم) × تعداد × 0.06 = ميزان فوزباك مصرفی در روز (گرم)

                                ميزان مصرفي روزانه به ازاي هر پرنده (كيلوگرم)

موارد منع مصرف

گزارش نشده است.

فسفومايسين آنتی بيوتيكی باكتريوسيدال است كه با ممانعت از تشکیل از تشكيل N - استيل موراميك اسيد مانع از تشكيل ديواره سلولی باكتری و در نتیجه مرگ آن می شود.

 • طيور گوشتي
 • مرغ مادر نژاد سبك و سنگين
 • بوقلمون

بسته بندی متنوع و متناسب با مصرف مرغداری هاي كوچك،‌ متوسط و بزرگ در اوزان :

 • سطل های 5 كيلوگرمی
 • قوطي هاي 1 كيلوگرمی
 • ساشه های 200 گرمی (25 ساشه در سطل 5 كيلوگرمی)
نتایج مصرف
فوزباک اصل
اطلاعیه مهم در خصوص
قوی ترین آنتی بیوتیک طیور

آنتی بیوتیک فوزباک اصل ساخت کشور بدسون آرژانتین است و انحصارا توسط شركت پايا دارويه (نماينده انحصاری شركت بدسون در ايران) و تحت نظارت سازمان دامپزشكی كل كشور وارد کشور شده و توسط شرکت پارس هل دارو عرضه می‌گردد.