Enrodem 10% یک آنتی­‌بیوتیک وسیع‌­الطیف بوده که بر طیف گسترده‌­ای از باکتری­‌های گرم منفی و مثبت، مایکوپلاسم­‌ها و مایکوباکتریوم‌­ها موثر است. این محلول خوراکی با حلالیت مناسب در آب به طور یکنواخت در اختیار طیور قرار گرفته و در سیستم آب‌رسانی رسوب نمی­‌کند. انروفلوکساسین از آنتی­بیوتیک­‌های پر‌مصرف در صنعت طیور بوده که اختصاصا بر مایکوپلاسما گالیسپتیکوم (عامل بیماری تنفسی مزمن یا CRD)، مایکوپلاسما سینووه (عامل آرتریت و سینوزیت طیور)، ایوی باکتریوم پاراگالیناروم (کریزای عفونی) و پاستورلا مولتی­سیدا (وبای طیور) موثر است.

ویژگی‌ها

 • ماندگاری
  ماندگاری محصول در بسته بندی شرکت 2 سال
  ماندگاری بعد از باز کردن بسته بندی 28 روز
  ماندگاری پس از رقیق شدن در آب آشامیدنی 24 ساعت
 • نگهداری
  دور از دسترس کودکان نگه­داری شود.
  در بسته بندی اصلی و در دمای 15 – 25 درجه سانتیگراد نگهداری شود.از تابش مستقیم نور خورشید و از یخ­زدگی محافظت گردد.
  پس از استفاده درب محصول را محکم ببندید.
  200 گرم در هر تن خوراک
 • بسته بندی
  بطری 1 لیتری
 • آنتی­ بیوتیک وسیع­‌الطیف موثر بر طیف وسیعی از باکتری­‌های گرم منفی و مثبت، مایکوپلاسم­‌ها و مایکوباکتریوم‌ها
 • حلالیت بهتر نسبت به سایر محصولات تجاری موجود در بازار
 • این دارو تاثیرات پروفیلاکتیک ندارد.
 • پرهیز از مصرف
  7 روز از آخرین روز درمان
 • موارد منع مصرف
  در حیوانات با سابقه حساسیت به فلوروکوئینولون­‌ها تجویز نگردد. استفاده در مرغان تخم‌گذاری که تخم ­مرغ آن­‌ها مصرف انسان دارد مجاز نیست.
 • احتیاط
  قبل از رقیق سازی ظرف محصول را به خوبی تکان دهید.در صورت برخورد محلول کنسانتره با چشم و مخاطات، به سرعت با آب سرد شست و شو دهید. در صورت بلع تصادفی محلول یا بروز علائمی مانند بثورات جلدی، ورم صورت، لب­‌ها یا پلک­‌ها و یا مشکلات تنفسی سریعا به پزشک مراجعه کنید. به منظور جلوگیری از رسوب آنتی­‌بیوتیک در لوله­‌ها، از افزودن محلول با غلطت بالای 2 درصد به سیستم آب‌رسانی خودداری کنید. در صورت استفاده از پمپ تزریق دارو، به جهت جلوگیری از رسوب دارو و آسیب به دستگاه به نکات زیر دقت کنید: از غلظت­‌های زیر 2 درصد در مخزن پمپ استفاده کنید.
  دارو را قبل از اضافه نمودن به مخزن پمپ، کاملا توسط همزن (اگریگاتور) حل کنید.

نکات حلالیت بهتر محصول

جهت حلالیت بهتر دارو می‌­توان از روش­‌های زیر استفاده نمود:

1- محلول مادر

به منظور افزایش یکنواختی حلالیت دارو در مخزن، توصیه می­شود در ایتدا محلول کنسانتره در یک مخزن کوچکتر با همزن کاملا مخلوط گردد (محلول مادر) و سپس به مخزن اصلی اضافه گردد.

2- استفاده از همزن (اگریگاتور)

استفاده از همزن باعث افزایش حلالیت و تولید یک محلول یکنواخت می­‌گردد.

3- بازچرخش محلول در سیستم

در سیستم‌­های آب‌رسانی که قادر به بازچرخش آب در سیستم هستند داروی ENRODEM 10% یکنواختی بیشتری داشته و رسوب بسیار کمی ایجاد می‌­کند.

موارد مصرف

برای درمان عفونت­‌های باکتریایی مایکوپلاسما گالیسپتیکوم (عامل بیماری تنفسی مزمن یا CRD)، مایکوپلاسما سینووه (عامل آرتریت و سینوزیت طیور)، ایوی باکتریوم پاراگالیناروم (کریزای عفونی) و پاستورلا مولتی­سیدا (وبای طیور) و اشریشیاکولی (کلی­باسیلوز) استفاده می‌گردد.

روش مصرف

پس از شروع درمان پرنده باید فقط باید از آب حاوی دارو مصرف کند. برای اطمینان از دوز صحیح، باید میانگین وزن پرندگان گله را با دقت محاسبه گردد. به منظور محاسبه­ دقیق مقدار داروی مورد نیاز از فرمول ذکر شده در جدول استفاده کنید:

 

غلظت (میلی­لیتر/کیلوگرم/روز) مدت درمان ENRODEM 10% مورد نیاز (میلی­لیتر)
0.2 میلی لیتر/ کیلوگرم وزن بدن/روز 3 الی 5 روز تعداد قطعه در گله×میانگین وزن در گله× 0.2

آزمایشات فارمی انجام شده به روی داروی Enrodem 10%

آزمایش فارمی

مقدمه: در تحقیقات انجام شده توسط شرکت DELOS، از داروی ENRODEM 10% به منظور درمان کمپلکس تنفسی طیور (CRD) استفاده شده است. در این بیماری ترکیبی از میکروارگانیسم­‌های مایکوپلاسما گالیسپتیکوم، ای­کلای و برخی ویروس­‌های تنفسی مورد هدف قرار گرفت.

مواد و روش­‌ها: تعداد 390 مرغ گوشتی با سن 28-30 روزگی با میانگین وزن 1250 گرم به دو گروه تقسیم شدند. تعداد 90 پرنده در گروه کنترل و 300 پرونده در گروه تیمار قرار داده شد. گروه تیمار داروی ENRODEM 10% با دز 10 میلی­‌گرم/کیلوگرم وزن پرنده به مدت 5 روز داده شد.

نتایج: در روز 2 از شروع درمان، نرخ مرگ و میر در گروه تیمار کاهش معنی­‌داری از خود نشان داد. علائم کلنیکی پرنده­‌ها بهبود یافته و در انتهای روز پنجم رال تنفسی پرندگان از بین رفت. در هر دو گروه، پرندگانی که درگیری­‌های حاد تنفسی داشته‌­اند بهبود نیافته و این موضوع احتمالا به علت انتشار کم دارو در بخش‌­های عفونی است.

نتیجه­‌گیری: داروی Enrodem 10% به منظور درمان کمپلکس تنفسی در طیور کارآمد بوده و هیچ عوارضی ایجاد نمی‌­کند. به علت عدم نفوذ مناسب آنتی­‌بیوتیک به قسمت‌­هایی با درگیری شدید، توصیه می­‌شود به محض دیدن علائم درمان را آغاز کنید زیرا در موارد حاد بیماری حتی در صورت استفاده از این دارو، پرنده بهبود نمی­‌یابد.

آزمایش فارمی

مقدمه: در تحقیقات انجام شده توسط شرکت DELOS، از داروی ENRODEM 10% به منظور درمان کریزای عفونی استفاده شده است. در این بیماری میکروارگانیسم‌­های ایوی­باکتریوم پاراگالیناروم مورد هدف قرار گرفت.

مواد و روش‌­ها: تعداد 100 مرغ مادر (گوشتی راس) با سن 30 هفتگی به دو گروه تقسیم شدند. تعداد 20 پرنده در گروه کنترل و 80 پرونده در گروه تیمار قرار داده شد. گروه تیمار داروی ENRODEM 10% با دز 10 میلی­گرم/کیلوگرم وزن پرنده به مدت 5 روز داده شد.

نتایج: در روز 2 از شروع درمان، نرخ مرگ و میر در گروه تیمار کاهش معنی­‌داری از خود نشان داد. علائم کلنیکی پرنده‌­ها بهبود یافته و در انتهای روز هفتم به طور کلی علائم در گله دیده نشد. در هر دو گروه، پرندگانی که درگیری­‌های حاد تنفسی داشته‌­اند بهبود نیافته و این موضوع احتمالا به علت انتشار کم دارو در بخش­‌های عفونی است.

نتیجه­‌گیری: داروی Enrodem 10% به منظور درمان کمپلکس تنفسی در طیور کارآمد بوده و هیچ عوارضی ایجاد نمی‌­کند. به علت عدم نفوذ مناسب آنتی­بیوتیک به قسمت­‌هایی با درگیری شدید، توصیه می‌­شود به محض دیدن علائم درمان را آغاز کنید زیرا در موارد حاد بیماری حتی در صورت استفاده از این دارو، پرنده بهبود نمی‌­یابد.

آزمایش فارمی

مقدمه: در تحقیقات انجام شده توسط شرکت DELOS، از داروی ENRODEM 10% به منظور درمان وبای طیور استفاده شده است. در این بیماری میکروارگانیسم‌­های پاستورلا مولتی­سیدا مورد هدف قرار گرفت.

مواد و روش‌­ها: تعداد 75 مرغ محلی با سن 15 هفتگی به دو گروه تقسیم شدند. حدود 40 درصد پرندگان علائم بیماری را از خود نشان می‌دادند. تعداد 10 پرنده در گروه کنترل و 65 پرونده در گروه تیمار قرار داده شد. گروه تیمار داروی ENRODEM 10% با دز 10 میلی­گرم/کیلوگرم وزن پرنده به مدت 5 روز داده شد.

نتایج: در روز 2 بعد از شروع درمان، نرخ مرگ و میر در گروه تیمار کاهش معنی­‌داری از خود نشان داد. علائم کلنیکی پرنده­‌ها بهبود یافته و در انتهای دوره درمان هیچکدام از پرندگان علائمی نداشته و طی دو هفته پس از آن نرخ مرگ و میر صفر بوده است. در هر دو گروه، پرندگانی که درگیری­‌های حاد تنفسی داشته­‌اند بهبود نیافته و این موضوع احتمالا به علت انتشار کم دارو در بخش‌­های عفونی است.

نتیجه‌­گیری: داروی Enrodem 10% به منظور درمان وبای طیور در طیور کارآمد بوده و هیچ عوارضی ایجاد نمی­‌کند. به علت عدم نفوذ مناسب آنتی­‌بیوتیک به قسمت­‌هایی با درگیری شدید، توصیه می‌­شود به محض دیدن علائم درمان را آغاز کنید زیرا در موارد حاد بیماری حتی در صورت استفاده از این دارو، پرنده بهبود نمی‌­یابد.

سوالات متداول

 • آب حاوی دارو تا چه مدت قابل استفاده می‌باشد؟ پس از مخلوط کردن دارو در آب، محلول تا 24 ساعت قابل استفاده می‌باشد.
 • در دوره درمان آب را چگونه باید ضدعفونی کرد؟ ترکیبات کلره اثر بخشی انروفلوکساسین را کاهش می‌دهند. از ضدعفونی Aqua Zix جهت ضدعفونی آب استفاده گردد که حتی اثر بخشی دارو را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد.
 • آیا می‌توان انرودم را در مرغ تخم‌گذار استفاده کرد؟ در تخم گذارانی که تخم مرغ آن‌ها مصرف انسانی دارد قابل استفاده نمی‌باشد. در صورت استفاده، تخم مرغ‌ها باید معدوم گردند.
 • به غیر از آب دارویی، آب تنها هم باید در اختیار پرنده قرار داد؟ خیر. در تمام طول درمان، پرنده برای آشامیدن از آب حاوی دارو استفاده می‌کند.
 • در چه حیواناتی منع مصرف دارد؟ در تخم‌گذاران و مرغانی که به فلوروکوئینولون‌ها حساسیت دارند.